Ιστορία γραμμένη με νότες

Από retroDB
Μετάβαση σε: πλοήγηση, αναζήτηση

Τίτλος τηλεοπτικής σειράς: Ιστορία γραμμένη με νότες

Έτος: 1983

Τηλεοπτική Σειρά

Κανάλι: ΕΡΤ

Ημερομηνία προβολής πρώτου επεισοδίου: 1 Οκτωβρίου 1983

Ημερομηνία προβολής τελευταίου επεισοδίου: 7 Ιανουαρίου 1984

Ημέρα προβολής: Σάββατο

Κύκλοι επεισοδίων: 1

Αριθμός επεισοδίων: 14

Είδος: Ντοκιμαντέρ

Εταιρία παραγωγής: Ελληνική Ραδιοφωνία Τηλεόραση (ΕΡΤ)

Σκηνοθεσία: Γιώργος Δάμπασης (II)

Σενάριο:

Μουσική σύνθεση: Τάκης Αθηναίος

Ηθοποιοί: Αλίκη Αλεξανδράκη , Ανθή Ανδρεοπούλου , Δώρα Αποστόλου , Ελένη Γερασιμίδου , Γιώργος Γεωγλερής , Τώνης Γιακωβάκης , Θοδωρής Γκόνης , Χρυσούλα Διαβάτη , Μαρία Δημητριάδου , Θόδωρος Δημήτριεφ , Βάσια Ζήλου , Χριστίνα Θεοδωροπούλου , Μάρα Θρασυβουλίδου , Θάνος Καληώρας , Χρήστος Κάλοου , Γιάννης Κανδήλας , Νίκος Κάπιος , Ζανέτ Καπούγια , Ματίνα Καρρά , Κατερίνα Κόρου , Νίκος Κούρος , Μαρία Κωνσταντάρου , Μηνάς Κωνσταντόπουλος , Τάσος Κωστής , Χρήστος Λεττονός , Ηλίας Λογοθέτης , Νίκος Λυκομήτρος , Αλέκος Μαυρίδης , Μιχάλης Μητρούσης , Γιάννης Μιχαλόπουλος , Γιώργος Μούτσιος , Κατιάνα Μπαλανίκα , Μαρία Νίκα , Ράνια Νικολαϊδου , Ζανό Ντάνιας , Λάκης Ξάνθης , Αντώνης Παπαδόπουλος (I) , Μίρκα Παπακωνσταντίνου , Τζέσυ Παπουτσή , Τάσος Πεζιρκιανίδης , Τίμος Περλέγκας , Κάρμεν Ρουγγέρη , Γιάννης Σαμψιάρης , Νταίζη Σεμπεκοπούλου , Φίλιππος Σοφιανός , Κρίστι Στασινοπούλου , Δέσποινα Στυλιανοπούλου , Γιάννης Τρακάδας , Κώστας Τσιάνος , Μάνος Τσιλιμίδης , Πάνος Χατζηκουτσέλης , Ιάκωβος Ψαρράς , Μαρία Λουίζα Βασιλοπούλου (μικρή) , Γλυκερία , Γιώργος Μητσάκης , Δάκης (τραγούδι) , Κωστής Γεωργαλής , Σπύρος Λασκαρίδης , Γιάννης Μανιός , Φρύνη Αρβανίτη , Μάικ Λαμάρ (ταχυδακτυλουργός)

Περίληψη: Δραματοποιημένα ντοκιμαντέρ που παρουσιάζουν την ιστορία 50 χρόνων του ελληνικού μουσικού θεάτρου από το 1890 μέχρι το 1940.

Επαναλήψεις: 2012 (Βουλή)

Trivia: .


Ντοκιμαντέρ:


1. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Παρίσι της Ανατολής" (1/10/1983) (Υπόθεση: Η Αθήνα γίνεται Ευρωπαϊκή πρωτεύουσα - Η γέννηση της επιθεώρησης.) (Συμμετέχουν: Πάνος Χατζηκουτσέλης (αφηγητής), Αλίκη Αλεξανδράκη, Ελένη Γερασιμίδου, Τώνης Γιακωβάκης,Θοδωρής Γκόνης, Ζανέτ Καπούγια, Πάνος Κατσάνης, Μηνάς Κωνσταντόπουλος, Λάκης Ξάνθης, Χρήστος Λετονός, Μιχάλης Μητρούσης, Τάσος Πεζιρκιανίδης, Τίμος Περλέγκας, Γιάννης Σαμψιάρης, Κρίστι Στασινοπούλου, Γιάννης Τρακάδας, Μαρία Λουίζα Βασιλοπούλου.)

2. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Βάρκα και φουστανέλα" (Υπόθεση: Ο Τρικούπης και ο πρώτος αστικός μετασχηματισμός της ελληνικής κοινωνίας - Το κωμειδύλλιο) (Συμμετέχουν: Ανθή Ανδρεοπούλου, Αλίκη Αλεξανδράκη, Χριστίνα Θεοδωροπούλου, Μαίρη Θηβαίου, Μάρα Θρασυβουλίδου, Θάνος Καληώρας, Γιάννης Κανδήλας, Ανδρέας Κουλουμπής, Σπύρος Λασκαρίδης, Κατιάνα Μπαλανίκα, Ράνια Νικολαϊδου, Ζανό Ντάνιας, Κάρμεν Ρουγγέρη, Κρίστι Στασινοπούλου, Κώστας Τσιάνος, Γλυκερία (guest))

3. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Η ελιά και το κορδόνι" (Υπόθεση: Η κοινοβουλευτική διαμάχη Τρικούπη - Δεληγιάννη. Η αρχή της δεδηλωμένης.) (Συμμετέχουν: Αλίκη Αλεξανδράκη, Τώνης Γιακωβάκης, Θάνος Καληώρας, Γιάννης Κανδήλας, Γιάννης Μιχαλόπουλος, Ράνια Νικολαϊδη, Ζανό Ντάνιας, Αντώνης Παπαδόπουλος (I), Ιάκωβος Ψαρράς.)

4. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Βασίλισσα της Ζεβζεκίας" (Υπόθεση: Η αποκριάτικη σάτιρα του 19ου αιώνα - Θάνατος του Τρικούπη και η ήττα του 1897.) (Συμμετέχουν: Δώρα Αποστόλου, Πάνος Κατσάνης, Κατερίνα Κόρου, Νίκος Κούρος, Μηνάς Κωνσταντόπουλος, Ηλίας Λογοθέτης, Νίκος Λυκομήτρος, Μιχάλης Μητρούσης, Γιώργος Μούτσιος, Γιάννης Σαμψιάρης, Νταίζη Σεμπεκοπούλου, Δέσποινα Στυλιανοπούλου, Μάνος Τσιλιμίδης, Αγνή Χατζηκοτάκη, Γιώργος Γεωγλερής (αφηγητής))

5. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Η διοργάνωση" (Υπόθεση: Η αποδιοργάνωση του Ελληνικού Κράτους στις αρχές του 20ου αιώνα και η Επανάσταση του 1909.) (Συμμετέχουν: Γιώργος Γεωγλερής, Χρυσούλα Διαβάτη, Μάρα Θρασυβουλίδου, Ματίνα Καρρά, Μαρία Κωνσταντάρου, Αλέκος Μαυρίδης, Γιάννης Μιχαλόπουλος, Γιώργος Μούτσιος, Μαρία Νίκα, Ζανό Ντάνιας, Πέπη Οικονομοπούλου, Μίρκα Παπακωνσταντίνου.)

6. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Η ανόρθωση" (Υπόθεση: Οι "νέοι άνδρες" του Ελευθερίου Βενιζέλου και το σύνταγμα του 1911.) (Συμμετέχουν: Ανθή Ανδρεοπούλου, Γιώργος Γεωγλερής, Μάρα Θρασυβουλίδου, Θάνος Καληώρας, Ματίνα Καρρά, Σπύρος Λασκαρίδης, Μιχάλης Μητρούσης, Νίκος Μητσοβολέας, Τζέσυ Παπουτσή, ο ταχυδακτυλουργός Λαμάρ.)

7. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Ευζωνάκι γοργό" (Υπόθεση: Οι Βαλκανικοί πόλεμοι 1912-1913.) (Συμμετέχουν: Μαίρη Απέργη, Μαρία Δημητριάδη, Χρυσούλα Διαβάτη, Σόνια Θεοδωρίδου, Μάρα Θρασυβουλίδου, Θάνος Καληώρας, Χρήστος Κάλοου, Σπύρος Λασκαρίδης, Ηλίας Λογοθέτης, Μιχάλης Μητρούσης, Τζέσυ Παπουτσή, Φίλιππος Σοφιανός, Γιώργος Γεωγλερής (αφηγητής))

8. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Σμύρνη κοπέλλα λυγερή" (Υπόθεση: Η Μικρασιατική εκστρατεία και η καταστροφή 1918-1922.) (Συμμετέχουν: Κωστής Γεωργαλής, Βάσια Ζήλου, Μάρα Θρασυβουλίδου, Ιφιγένεια Ιωάννου, Σπύρος Λασκαρίδης, Γιάννης Μαϊνός, Γιώργος Μούτσιος, Πέπη Οικονομοπούλου, Γιάννης Παπαϊωάννου, Τζέσυ Παπουτσή, Νίκος Παρίσης, Μάγδα Ρεμούνδου, Κάρμεν Ρουγγέρη.)

9. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Πιερότοι και Κολομπίνες" (Υπόθεση: Η στρατιωτική κυβέρνηση Γονατά και η πρώτη Ελληνική Δημοκρατία 1922-1926.) (Συμμετέχουν: Γιώργος Γεωγλερής, Κωστής Γεωργαλής, Θόδωρος Δημήτριεφ, Μιράντα Ζαφειροπούλου, Ιφιγένεια Ιωάννου, Θάνος Καληώρας, Γιάννης Μανιός, Μιχάλης Μητρούσης, Γιώργος Μούτσιος, Γιάννης Παπαϊωάννου, Μάγδα Ρεμούνδου, Κάρμεν Ρουγγέρη, Φρύνη Αρβανίτη.)

10. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Τα κοντοφουστανάκια" (Υπόθεση: Η δικτατορία του Πάγκαλου και η τελευταία 4ετία του Ελευθέριου Βενιζέλου 1926-1932.) (Συμμετέχουν: Βάσια Ζήλου, Μάρα Θρασυβουλίδου, Ιφιγένεια Ιωάννου, Θάνος Καληώρας, Νίκος Κάπιος, Νίκος Παρίσης, Τζέσυ Παπουτσή, Μάγδα Ρεμούνδου, Κάρμεν Ρουγγέρη, Νίκος Χατζησταύρου, Γιώργος Γεωγλερής (αφηγητής))

11. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελά πατέρα;" (Υπόθεση: Η δεκαετία του '30 και η δικτατορία του Μεταξά.) (Συμμετέχουν: Μαρία Δημητριάδη, Μάρα Θρασυβουλίδου, Ιφιγένεια Ιωάννου, Θάνος Καληώρας, Ράνια Καληώρα, Σπύρος Λασκαρίδης, Γιάννης Μαϊνός, Γιώργος Μούτσιος, Γιάννης Παπαϊωάννου, Τζέσυ Παπουτσή, Νίκος Παρίσης, Μίμης Ράπτης, Κάρμεν Ρουγγέρη, Μάγδα Ρεμούνδου, Νίκος Χατζησταύρου, Γιώργος Μητσάκης (quest), Γιώργος Γεωγλερής (αφηγητής))

12. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Αφιέρωμα στην Πρωτοχρονιά" (Μέρος Α') (με guest τον Δάκη κ.α)

13. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Αφιέρωμα στην Πρωτοχρονιά" (Μέρος Β') (με guest τον Δάκη κ.α)

14. "Ιστορία γραμμένη με νότες: Αφιέρωμα στην Αποκριά" (7/1/1984) (Συμμετέχουν: Τάσος Κωστής, Γιώργος Μούτσιος, Νίκος Κάπιος κ.α)


Θεματική ενότητα στο Retromaniax.gr